Wspólnota

Wspólnota Stołecznego Woodbadge'a

hm. Natalia Stawska [ZOKK/1068/2021]

Hufiec ZHP Piaseczno

Pełnione funkcje:

  • drużynowa 41DH „Siedlisko”
  • instruktorka Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Stołecznej „Iluminacja”

Moja przygoda z kursem Wood Badge zaczęła się podczas pierwszej edycji, na którą pojechałam jako kursantka. Trafiłam na niego przez przypadek i postanowiłam zostać na dłużej – od tamtej pory włączałam się kolejne edycje, przechodząc przez prawie wszystkie możliwe funkcje, od kadry wspierającej po komendantkę kursu. Mam przekonanie oparte na własnym doświadczeniu, że Wood Badge to fantastyczna przygoda i wyjątkowe doświadczenie pogłębionego kontaktu z innymi ludźmi.

hm. Zbigniew Dębski [ZOKK/1/07]

10 Szczep Royal Rengers w Warszawie

Pełnione funkcje:

  • zastępca Komendanta Głównego Royal Rangers
  • komendant 10 Szczepu RR w Warszawie

W latach młodości harcerstwo było moją prawdziwą pasją. W 2013 roku, po ponad 20 latach przerwy, ponownie założyłem mundur. Stało się to po szkoleniu podstawowym organizacji skautowej Royal Rangers, na którym znów złapałem skautowskiego „bakcyla”. O organizowanych przez ZHP kursach Wood Badge dowiedziałem się w 2018 roku i od razu spodobała mi się ta idea. Pomimo tego, że reprezentuję inną organizację zostałem przyjęty do kursowej wspólnoty jak swój. Mogłem dawać i brać jednoczenie. Wood Badge kojarzy mi się z braterstwem w praktyce, a przeżyciowa formuła kursu niemalże w 100% pokrywa się z moim wyobrażeniem szkolenia instruktorów harcerskich. Dlatego też chętnie ponownie przyłożę swoje ręce do organizowania kursów WB.
Gdy myślę o tym co ważne w moim życiu to przypominają mi się dwa cytaty. Pierwszy to motto filmu „Lista Schindlera”: „Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”. Drugi pochodzi z Biblii, a dokładnie z księgi Izajasza: „Lecz Ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają.”. Oba te cytaty mają ogromne znaczenie dla mojego życia, ale o tym porozmawiamy może kiedyś na szlaku lub przy ognisku 🙂

hm. Paulina Szymańska [SOKK/720/2017]

Hufiec ZHP Celestynów

Pełnione funkcje:

  • Komendantka Hufca ZHP Celestynów,
  • Vice-przewodnicząca Komisji Stopni Instruktorskich,
  • Instruktorka Szkoły Instruktorskiej Chorągwi Stołecznej „Iluminacja”

Wood Badge przyciąga mnie i pozytywnie zadziwia przede wszystkim tym, że jest kursem instruktorskim prowadzonym metodą harcerską w praktyce. Pozwala rozwijać się w harcerskim klimacie i w oparciu o intensywną, indywidualną pracę nad postawą, wiedzą i kompetencjami przyszłych podharcmistrzów. Wood Badge kojarzy mi się z wysoką jakością: doboru i pracy kadry kursowej, programu kursowego dopracowanego w każdym calu, uwagi poświęcanej uczestnikom kursu i relacji z nimi. Jest szkoleniem, które na pewno pamięta się na długo i daje zastrzyk „dobrego harcerstwa”.

phm. Adrian Gorzkowski [SOKK/1046/2018]

Hufiec ZHP Starachowice

Pełnione funkcje:

  • Kwatermistrz Hufca ZHP Starachowice
  • Członek ZKK Hufca Starachowice
  • Instruktor ds. administrowania informatycznego Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP

Czasami załatwiam tematy których inni nie pojmują. Jestem dobrym słuchaczem. Ciągle staram sobie stawiać nowe wyzwania. W wolnym czasie wolę uciec w dzicz niż bytować w mieście. Lubię pracę poukładaną i dokładnie zaplanowaną.
Zdecydowałem się na bycie w kadrze Wood badge’a ponieważ chciałem spojrzeć na kształcenie z innej zupełnie strony. Z tej „naturalnej” strony 😊

hm. Paweł Marciniak HO [ZOKK/504/2019]

Hufiec ZHP Warszawa-Wola

Pełnione funkcje:

  • Członek hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich,
  • Członek Zespołu Instrumentów Metodycznych przy GK ZHP,
  • Instruktor Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej „Iluminacja”

W ramach działań szkoły prowadzę:

  • od roku 2015 nieprzerwanie kursy podharcmistrzowskie, głównie w formule Wood Badge,
  • w różnych formułach warsztaty rozwoju osobistego
  • formy związane z wychowaniem ekonomicznym.

Jak dotąd realizowałem swoją służbę w ZHP na m.in. takich funkcjach jak drużynowy, komendant szczepu, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Chorągwi Stołecznej ZHP a także Skarbnik ZHP.

Teraz się trochę pochwalę tym co nie jest wprost instruktorską służbą, ale z czego jestem dumny. W roku 2016 byłem finalistą Plebiscytu „Niezwyczajni” w kategorii PRACA Z KADRĄ, właśnie w związku z realizacją projektu Wood Badge, zaś w roku 2018 otrzymałem Brązowy Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”.

Instruktorem ZHP jestem od 1994 roku. W dotychczasowej działalności harcerskiej naprawdę bardzo cenię sobie realne doświadczenie, stąd ma dla mnie znaczenie to, że jestem praktykiem, który pamięta, iż był drużynowym, szczepowym, komendantem samodzielnych jednostek bądź zgrupowań, członkiem kadry kursów, organizatorem różnych form jak np. zlotów. Właśnie tak, jestem praktykiem działalności harcerskiej w wielu aspektach instruktorskiej aktywności.

Moje instruktorskie/ harcerskie przesłanie (credo)

Jeśli możesz coś zrobić lub marzysz, że mógłbyś to zrobić, zabierz się za to. Odwaga ma w sobie moc geniuszu. (Johann Wolfgang Goethe)

Wierzę w moc osobistego rozwoju!

Wood Badge jest dla mnie ważnym projektem, który od kilku lat budujemy wspólnie w Szkole „Iluminacja”, Chorągwi Stołecznej. Dlaczego poświęcam mu tyle swojej uwagi? Dlaczego uznałem wraz z kilkoma instruktorami, że warto? Otóż dlatego, że Wood Badge jest według mnie pojemną formułą zapewniającą przeprowadzenie nie tylko dobrego kursu instruktorskiego dla przyszłych podharcmistrzów, lecz także stałą inspiracją i impulsem do rozwoju również dla kadry zaangażowanej w realizację Wood Badge. Mam poczucie, że każdorazowo angażując się w nową edycję nie tylko daję coś z siebie, lecz także każdorazowo mam co zaczerpnąć od innych, że następuje naturalna wzajemność oddziaływań. To formuła w moim przekonaniu w pełny i spójny sposób realizująca założenia działania harcerskiej metody. Poza tym Wood Badge to każdorazowo przygoda, wyzwanie, niespodzianka… nikt bowiem, ani uczestnicy ani organizatorzy nie wiedzą do końca co im przyniesie każde z nowych zadań, wyzwań, kolejne dni. To wszystko po prostu wciąga dając przygodę a jednocześnie satysfakcję z podejmowanych wyzwań, służby, liderskich działań i… trwałego śladu jaki wspólnie udaje nam się pozostawić.

hm. Mateusz Kamil Wnuk [SOKK/1100/2019]

Hufiec ZHP Warszawa-Praga-Północ

Pełnione funkcje:

  • drużynowy 73 WDH „Sensorium”
  • drużynowy 73 WDW „Kattegat”
  • sekretarz Komisji Rewizynej Hufca
  • członek hufcowego Zespołu Kadry Kształcącej
  • instruktor ChSI „Iluminacja”

Na Woodbadge dotarłem w pierwszej organizowanej w Chorągwi edycji, w 2015 roku. Był to na mojej ścieżce instruktorskiej jeden z ważniejszych punktów zwrotnych, który wyposażył mnie w narzędzia i umiejętności kierowania zespołem. Nie bez znaczenia był też warsztat komunikacyjny. Dzięki praktycznym ćwiczeniom i pracy z komendą mojego kursu, mam poczucie, że wszedłem instruktorsko na nowy poziom! Po swoim kursie, włączyłem się czynnie w projekt, początkowo wspierając komendy kolejnych edycji od strony organizacyjnej, a następnie wchodząc w skład kadry programowej. Dziś wraz z moimi przyjaciółmi ze wspólnoty organizuję VII edycję kursu, będąc jego komendantem.

Wierzę głęboko, że formuła kursu i jego przeżyciowy charakter są w stanie wykuć w przyszłych podharcmistrzach poczucie sprawczości. Dzięki niemu w wielu lokalnych społecznościach, powracający z Woodbadge’a instruktor potrafi być zaczynem zmiany, iskrą, która rozpala płomień harcerskiej służby. A żeby się o tym przekonać, wystarczy pojechać na kurs…

phm. Krzysztof Truchel [SOKK/1495/2021]

Hufiec ZHP Wołomin

Pełnione funkcje:

  • Drużynowy 4 Harcerskiej Drużyny Pożarniczej „Wędrowcy”,
  • Członek Zespołu Kadry Kształcącej Hufca ZHP Wołomin,
  • Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Hufca ZHP Wołomin,
  • Członek Zespołu ds. Promocji i Komunikacji Hufca ZHP Wołomin.

Drewniany szlak Wood Badge’a to dla mnie niesamowita wędrówka, nie tylko rozwijająca mnie jako instruktora, ale przede wszystkim podróż pozwalająca zanurzyć się w prawdziwym scoutingu. Rozpoczęła się od tajemniczej przygody gdzieś w sercu natury i trwa dalej – teraz bardziej świadomie, z bagażem zdobytego doświadczenia i z ludźmi, których chcę do tej przygody poprowadzić. Nadal jest to ścieżka, która pozwala doświadczać, przeżywać i zachwycać na każdym zakręcie. Dasz się zaprosić na ten szlak?

phm. Urszula Czapska-Szyperska

Hufiec ZHP Legionowo

Pełnione funkcje:

  • Sercem ciągle drużynowa 23 DH „Watra” im. Elżbiety Zawackiej „Zo”,
  • członkini Rady Namiestnictwa Harcerskiego w Hufcu ZHP Legionowo,
  • członkini Kapituły Stopni Wędrowniczych IV SDHiGZ „Awangarda”.

Woodbage jest dla mnie służbą… polem do działania, które potrzebowało (dość nagle) mnie, ale które też jak się okazało potrzebowałam ja. Dziś trochę z daleka, ale sercem ciągle ze wspólnotą. „Sztuką nie jest uciec z tonącego okrętu ani pójść z nim na dno. Sztuką jest go ocalić” – Woodbage ocalił moje harcerstwo.

phm. Jarosław Chormański [SOKK/1291/2021]

Hufiec ZHP Nowy Dwór Mazowiecki

Pełnione funkcje:

  • Członek Komendy Hufca Nowy Dwór Mazowiecki ds. Pracy z Kadrą i Kształcenia
  • Szef HZKK „Szkoła Kadeta”

Moja przygoda z kursem Wood Badge zaczęła się podczas III edycji, na który trafiłem jako powracający do ZHP instruktor-rodzic. Od tamtej pory włączałem się w kolejne edycje, jako członek Komendy, Komendant lub kadra programowa. Zajmując się kształceniem dorosłych również zawodowo mam o Wood Badge wyrobione zdanie. Uważam, że jest to jedyna w swoim rodzaju przygoda dla instruktora w każdym wieku, której świadome przeżycie jest kluczem do trwałej zmiany życiowej postawy. „Istnieją tylko dwa dni w roku kiedy nic nie może być zrobione, jeden nazywamy wczoraj a drugi jutro” dlatego właśnie przeżyj swój Wood Badge dziś!

phm. Antoni Janeczek HO [SOKK/1599/2023]

Hufiec ZHP Legionowo

Pełnione funkcje:

  • Namiestnik Wędrowniczy
  • Szef HZKK „Krzesiwo”
  • Członek KRH Legionowo

Na Stołeczny Woodbadge poszedłem by udowodnić, że “przeżyciowa” formuła tych kursów jest przereklamowana. Na tyle skutecznie chciałem pokazać otoczeniu, że te kursy nie są dla mnie, iż współtworzyłem w różnym zakresie kilka kolejnych edycji kursu.

Swoją harcerską służbę realizowałem pełniąc różne funkcje, starając się odpowiedzieć na potrzeby środowiska i własne, dalej wybrzmiewają echa metodyki zuchowej i specjalności.

Staram się by moim instruktorskim działaniom towarzyszyła myśl zawarta w cytacie Czarnego Wilka (E.T.Setona) “Nasze hasło brzmi „błękitne niebo”, ponieważ pod błękitnym niebem, w świetle słońca spędzimy nasze życie i nasze myśli są błękitnego nieba, to znaczy radosne, a kiedy są chmury, wiemy, że błękitne niebo jest poza nimi i ukaże się znowu.” Jestem zwolennikiem harcerskich działań w przyrodzie oraz próbuję być pozytywnym w tym co robię.

Polecam Woodbadge każdemu gotowemu na przygodę i chętnemu na pozytywny kopniak do działania. Parafrazując przysłowie za te kursy dałbym sobie palca uciąć 🙂

phm. Bożena Gibas [BOKK/1596/2022]

Hufiec ZHP Ziemi Wadowickiej

Pełnione funkcje:

  • Drużynowa 5GZ Żółte Stopy
  • Członkini HZKK „ŹRÓDŁO”
  • Członkini komendy 6 Szczepu Drużyn Harcerskich MIODNIA

„Stojący w porcie statek jest bezpieczny, lecz statków nie buduje się po to, aby stały w portach”

„A ship in ports is safe; but that is not what ships are built for.” GRACE HOPPER

Moja droga z Wood Badge rozpoczęła się wraz z szósta edycją kursu. Jak tu trafiłam? Przez przypadek. Co sprawiło, że tu jestem? Doświadczanie niespodziewanego z wyjątkowymi ludźmi. 

Trwały ślad towarzyszy i definiuje to, czym dla mnie jest Wood Badge. 

phm. Natalia Hołobotowska [SOKK/1328/2022]

Hufiec ZHP Zielona Góra

Pełnione funkcje:

  • drużynowa 111 GZ “Miodożercy”
  • drużynowa 1 DSH “Viatores”
  • członkini komendy hufca ds. Programowych

Woodbadge jest dla mnie cały czas niesamowitą przygodą. Czy to jako kursantka, czy również jako członkini kadry, zdecydowanie mogę stwierdzić, że to jedne z większych przeżyć w moim życiu.
Mimo, że jestem z drugiego końca Polski, będąc na Woodbadge’u  czuję, że jesteśmy wszyscy braćmi i siostrami, niezależnie od tego, w jakim środowisku harcerskim się wychowaliśmy. Mamy wspólny cel i dążymy do niego opierając się o metodę harcerską.